(3 cr.) A Quinnipiac University education formally begins in the very first semester. Each student enrolls in a faculty-designed seminar constructed to help examine a fundamental issue or question from multiple perspectives. This seminar is designed to accomplish three essential goals. First, it introduces students to the concept of inquiry as a process that utilizes multiple approaches and perspectives to systematically investigate questions or problems. Students learn that the process of inquiry includes the collection, analysis and evaluation of various types of evidence. Second, the seminar enables students to understand how the process of inquiry works in practice through an investigation of a particular content area that the instructor selects from their area of expertise. Finally, students begin to develop a guiding question that they wish to explore throughout their undergraduate experience in light of the skills and knowledge that they acquired throughout this course. Every Year, Fall and Spring

Spring 2020

Section 01

  • Instructor
  • Days
  • M,W,F
  • Time
  • 8:00 am - 8:50 am
  • Location
  • Room

Section 02

  • Instructor
  • Days
  • M,W
  • Time
  • 5:00 pm - 6:15 pm
  • Location
  • Room

Section 03

  • Instructor
  • Anne Harrigan
  • Days
  • T,TH
  • Time
  • 5:00 pm - 6:15 pm
  • Location
  • Room

Section 04

  • Instructor
  • Daniele Botti
  • Days
  • M,W,F
  • Time
  • 3:00 pm - 3:50 pm
  • Location
  • Room

Fall 2019

Section 01

  • Section Canceled
  • Days
  • M,W,F
  • Time
  • 8:00 am - 8:50 am
  • Location
  • Room

Section 02

  • Instructor
  • Pamela Mautte
  • Days
  • W
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 102

Section 03

  • Instructor
  • Andrew Bernstein
  • Days
  • W
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 019

Section 04

  • Instructor
  • Sharon Jenkins
  • Days
  • W
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 018

Section 05

  • Instructor
  • Ivy Johnson-Kanda
  • Days
  • F
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • College of Arts & Sciences 1 Room 221

Section 06

  • Section Canceled
  • Days
  • M,W,F
  • Time
  • 9:00 am - 9:50 am
  • Location
  • Room

Section 07

  • Instructor
  • Ivan Tirado-Cordero
  • Days
  • F
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 018

Section 08

  • Instructor
  • Pamela Mautte
  • Days
  • F
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 102

Section 09

  • Instructor
  • Richard Kamins
  • Days
  • M
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Tator Hall Room 117

Section 10

  • Instructor
  • Matthew Tortora
  • Days
  • M
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Tator Hall Room 327

Section 11

  • Instructor
  • Summer Payne
  • Days
  • M
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Lender School of Business Room 260

Section 12

  • Instructor
  • Ivan Tirado-Cordero
  • Days
  • M
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 018

Section 13

  • Instructor
  • Betsy Rosenblum
  • Days
  • W
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 102

Section 14

  • Instructor
  • Dawn Cathey
  • Days
  • W
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • College of Arts & Sciences 3 Room 204

Section 15

  • Instructor
  • Keith Kerr
  • Days
  • W
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 018

Section 16

  • Instructor
  • Brian Fitzgerald
  • Days
  • W
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Lender School of Business Room 260

Section 17

  • Instructor
  • Joo-Hwan Lee
  • Days
  • W
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Arnold Bernhard Library Room 218

Section 18

Section 19

  • Instructor
  • Dawn Cathey
  • Days
  • M
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • College of Arts & Sciences 3 Room 204

Section 20

  • Instructor
  • John Goepfrich
  • Days
  • M
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 117

Section 21

  • Instructor
  • Wayne Lavender
  • Days
  • M
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 232

Section 22

  • Instructor
  • Janice Wolf
  • Days
  • M
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • College of Arts & Sciences 1 Room 221

Section 23

  • Instructor
  • Joseph Gaffney
  • Days
  • M
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 208

Section 24

  • Section Canceled
  • Days
  • M,W,F
  • Time
  • 8:00 am - 8:50 am
  • Location
  • Room

Section 25

  • Instructor
  • Dawn Cathey
  • Days
  • F
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • College of Arts & Sciences 3 Room 204

Section 26

  • Instructor
  • Christie Soltys
  • Days
  • F
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Lender School of Business Room 260

Section 27

  • Instructor
  • Kristina Medina
  • Days
  • F
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Echlin Center Room 214

Section 28

  • Instructor
  • Keith Jacobsen
  • Days
  • F
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 202

Section 29

  • Instructor
  • Richard Kamins
  • Days
  • F
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 328

Section 30

  • Instructor
  • James Kirby
  • Days
  • F
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 102

Section 31

  • Instructor
  • Kim Healy
  • Days
  • M
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • College of Arts & Sciences 1 Room 221

Section 32

  • Instructor
  • Fred Raudat
  • Days
  • M
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 018

Section 33

  • Instructor
  • Daniele Botti
  • Days
  • M
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 102

Section 34

  • Instructor
  • Wayne Lavender
  • Days
  • M
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 210

Section 35

  • Instructor
  • Christopher Pappas
  • Days
  • W
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 102

Section 36

  • Section Canceled
  • Days
  • M,W,F
  • Time
  • 3:00 pm - 3:50 pm
  • Location
  • Room

Section 37

  • Section Canceled
  • Days
  • M,W,F
  • Time
  • 3:00 pm - 3:50 pm
  • Location
  • Room

Section 38

  • Section Canceled
  • Days
  • M,W,F
  • Time
  • 3:00 pm - 3:50 pm
  • Location
  • Room

Section 39

  • Instructor
  • Peter Griswold
  • Days
  • F
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 019

Section 40

  • Instructor
  • Christopher Pappas
  • Days
  • F
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 102

Section 41

  • Instructor
  • Laurie Whalen
  • Days
  • M
  • Time
  • 6:00 pm - 8:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 018

Section 42

  • Instructor
  • Shirley Harrell
  • Days
  • M
  • Time
  • 6:00 pm - 8:00 pm
  • Location
  • College of Arts & Sciences 1 Room 120

Section 43

  • Instructor
  • Peter Griswold
  • Days
  • M
  • Time
  • 6:00 pm - 8:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 019

Section 44

  • Instructor
  • Anita Visentin Perito
  • Days
  • M
  • Time
  • 6:00 pm - 8:00 pm
  • Location
  • Lender School of Business Room 119

Section 45

  • Instructor
  • Andrew Lavoie
  • Days
  • M
  • Time
  • 6:00 pm - 8:00 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 117

Section 46

  • Instructor
  • Therese DiPietro
  • Days
  • M
  • Time
  • 6:00 pm - 8:00 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 303

Section 47

  • Instructor
  • Stefano Fasulo
  • Days
  • TH
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Arnold Bernhard Library Room 218

Section 48

  • Instructor
  • Andrew Parzyck
  • Days
  • TH
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 202

Section 49

  • Instructor
  • Catherine Solomon
  • Days
  • TH
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • College of Arts & Sciences 1 Room 216

Section 50

  • Section Canceled
  • Days
  • T,TH
  • Time
  • 8:00 am - 9:15 am
  • Location
  • Room

Section 51

  • Section Canceled
  • Days
  • T,TH
  • Time
  • 8:00 am - 9:15 am
  • Location
  • Room

Section 52

  • Section Canceled
  • Days
  • T,TH
  • Time
  • 8:00 am - 9:15 am
  • Location
  • Room

Section 53

  • Instructor
  • Katarzyna Sims
  • Days
  • T
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Arnold Bernhard Library Room 218

Section 54

  • Instructor
  • Andrew Parzyck
  • Days
  • T
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 202

Section 55

  • Instructor
  • Michelle Miller
  • Days
  • T
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Echlin Center Room 214

Section 56

  • Instructor
  • D'Lisa McKee
  • Days
  • T
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 018

Section 57

  • Instructor
  • Kenneth Venit
  • Days
  • T
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Lender School of Business Room 119

Section 58

  • Section Canceled
  • Days
  • M,W,F
  • Time
  • 8:00 am - 8:50 am
  • Location
  • Room

Section 59

  • Instructor
  • Katarzyna Sims
  • Days
  • TH
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Arnold Bernhard Library Room 218

Section 60

  • Instructor
  • A. Thomas Torello
  • Days
  • TH
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 305

Section 61

  • Instructor
  • Dawn Colomb-Lippa
  • Days
  • TH
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Lender School of Business Room 260

Section 62

  • Instructor
  • D'Lisa McKee
  • Days
  • TH
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 018

Section 63

  • Instructor
  • Andrew Parzyck
  • Days
  • TH
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 202

Section 64

  • Section Canceled
  • Days
  • M,W
  • Time
  • 5:00 pm - 6:15 pm
  • Location
  • Room

Section 65

  • Instructor
  • Lisa Kaplan
  • Days
  • T
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 327

Section 66

  • Instructor
  • Linda Lindroth
  • Days
  • T
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 305

Section 67

  • Instructor
  • Pascale Jean-Jacques
  • Days
  • T
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Lender School of Business Room 260

Section 68

  • Instructor
  • Sigrid Nystrom
  • Days
  • T
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 315

Section 69

  • Instructor
  • Gary Barwikowski
  • Days
  • T
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • College of Arts & Sciences 1 Room 219

Section 70

  • Instructor
  • Andrew Delohery
  • Days
  • T
  • Time
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 117

Section 71

  • Instructor
  • D'Lisa McKee
  • Days
  • T
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • College of Arts & Sciences 1 Room 221

Section 72

  • Instructor
  • Reece D'Angelo
  • Days
  • T
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 305

Section 73

  • Instructor
  • Meghan Marino
  • Days
  • T
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 202

Section 74

  • Instructor
  • Quinton Swan
  • Days
  • T
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 117

Section 75

  • Instructor
  • Katie Landrey
  • Days
  • T
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 303

Section 76

  • Instructor
  • Lennart Johns
  • Days
  • T
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 210

Section 77

  • Instructor
  • Lennart Johns
  • Days
  • TH
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 117

Section 78

  • Instructor
  • Meghan Marino
  • Days
  • TH
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 118

Section 79

  • Instructor
  • Quinton Swan
  • Days
  • TH
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 315

Section 80

  • Instructor
  • Katie Landrey
  • Days
  • TH
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 303

Section 81

  • Instructor
  • Anchie Donn
  • Days
  • TH
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 113

Section 82

  • Instructor
  • Anne Harrigan
  • Days
  • TH
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 327

Section 83

  • Section Canceled
  • Days
  • T,TH
  • Time
  • 5:00 pm - 6:15 pm
  • Location
  • Room

Section 84

  • Instructor
  • Matt Kurz
  • Days
  • T
  • Time
  • 6:00 pm - 8:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 018

Section 85

  • Instructor
  • Andrew Bernstein
  • Days
  • T
  • Time
  • 6:00 pm - 8:00 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 202

Section 86

  • Instructor
  • Wendy Sewack
  • Days
  • T
  • Time
  • 6:00 pm - 8:00 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 117

Section 87

  • Section Canceled
  • Days
  • T,TH
  • Time
  • 5:00 pm - 6:15 pm
  • Location
  • Room

Section 88

  • Section Canceled
  • Days
  • M,W
  • Time
  • 8:00 am - 9:15 am
  • Location
  • Tator Hall Room 305

Section 89

  • Instructor
  • Brenna Jantzen
  • Days
  • W
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Lender School of Business Room 119

Section 90

  • Section Canceled
  • Days
  • M,F
  • Time
  • 8:00 am - 9:15 am
  • Location
  • Tator Hall Room 318

Section 91

Section 92

  • Instructor
  • Joseph Gaffney
  • Days
  • F
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Lender School of Business Room 119

Section 93

  • Instructor
  • Christie Soltys
  • Days
  • M
  • Time
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Location
  • Tator Hall Room 318

Section 94

  • Instructor
  • Sigrid Nystrom
  • Days
  • M
  • Time
  • 1:00 pm - 3:30 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 303

Section 95

  • Instructor
  • Richard Kamins
  • Days
  • W
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Tator Hall Room 328

Section 96

  • Instructor
  • Keith Jacobsen
  • Days
  • M
  • Time
  • 1:00 pm - 3:30 pm
  • Location
  • Center for Comm.&Engineer Room 202

Section 97

  • Instructor
  • Daniel Lanpher
  • Days
  • W
  • Time
  • 1:00 pm - 3:00 pm
  • Location
  • Arnold Bernhard Library Room 218

Section 98

  • Section Canceled
  • Days
  • W,F
  • Time
  • 3:30 pm - 4:45 pm
  • Location
  • Room

Section 99

  • Section Canceled
  • Days
  • M,F
  • Time
  • 3:30 pm - 4:45 pm
  • Location
  • Room